warning: Creating default object from empty value in /home/masal/domains/1001masal.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

ramazan

Din doğru olarak nereden öğrenilir?

Her Ramazan, bazı gazeteler promosyon olarak �Kur�an-ı kerim meali� verirler. Gazeteler bu vesile ile satışlarını artırırlar, neticede kazanıyorlar, fakat okuyucu kazanıyor mu, yoksa zararda mı bu tartışma konusu.

Yıllardır yapılan �Dinimizi esas kaynağından öğrenin, fıkıh kitaplarını ortadan kaldırın� gibi sloganlar sebebi ile maalesef zamanımızda Müslümanların çoğu, evlerinde bir meal bulundurma, dini buradan öğrenme yanlışlığına düştüler.

Biz Hıristiyan olduk haberiniz olsun!

Almanya�dan yaşlı bir teyze aramıştı. Ağlamaktan konuşamıyordu. Kendine gelmesi için telefonda bekledim. Biraz rahatladıktan sonra anlatmaya başladı. Evladım yirmi senedir, Almanya�dayız. Karı-koca gece gündüz çalışarak çocuklarımızın iyi bir öğrenim görmesini sağladık. Oğlum 27, kızım 25 yaşında okullarını bitirdiler. İşe başladılar. Keyfimize diyecek yoktu artık. Yirmi sene çok sıkıntı çekmiştik fakat sonunda çocuklarımızın geleceğini sağlama almıştık. Mutluyduk.

Kilisede iftar yemeği

Son yıllarda Ramazanlarda komik, komik olduğu kadar da düşündürücü olaylara şahid oluyoruz. Bunlara değinmek istiyorum bugün. Geçen sene ilk defa değişik kesimlerden iftar daveti aldım. Daha doğrusu davetleri aldım. Kimlerden mi, söyliyeyim. Çeşitli gayri müslim cemaatlerden. Üç dinin mensupları iftara çağırılıyordu. Davetiyelerin hepsinin ortak özelliği; hoşgörü, sevgi, saygı, savaşsız dünya vs.

Kosovada TÜRKÇE DUYARLILIĞI

Kosova'da görev yapan Türk askerinin Ramazan'da yıllar öncesi başlattığı iftar çadırı olayı, ardından Batram paşa Belediyesi'nin Berekt Kervanı'yla, Türk polisinin görev yaptıkları, Türk iş adamlarının iş yaptıkları yerlerde özellikle maddi durumları iyi olmayanlarla dayanışma içinde lokantalarda verdikleri iftarların ardından, bugün Kosova başkenti Priştine'de kurulan dev çadırda her akşam bin kişiye iftar verilmesiyle, iftarın ardından sunulan eğlence programıyla yeni bir boyut kazanmıştır.

İçerik yayınları

Son yorumlar