warning: Creating default object from empty value in /home/masal/domains/1001masal.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

türban

'CHP medyası'dan yine yalan haber

Başını Hürriyet, Milliyet ve Vatan gazetelerinin çektiği 'CHP medyası'nın dün yayınladığı haberin asılsız olduğu ortaya çıktı.

Trabzon'un Çaykara ilçesinde bir öğretmenin 'okulda türbana izin vermediği' gerekçesiyle bazı kişiler tarafından dövüldüğü şeklinde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı açıklandı.

Konu ile ilgili olarak soruşturma başlatan Trabzon Valiliği, dövüldüğü aktarılan öğretmenin ilk ifadesinde "Şahısları tanımıyorum, konuşmadılar. Basındaki haberleri de ailem haber verdi." dediğini açıkladı.

'Çarşafımı yaktığım haberi yalan'

Hürriyet gazetesinde “Okumak için gerekirse çarşafımı yaktığım gibi türbanımı da atarım” sözleriyle haber olan Asiye, “Başörtümden gurur duyuyorum, yazılanlar yalan” dedi.

Hürriyet Gazetesi'nde geçen hafta sonu "Kara çarşafımı nasıl yaktıysam türbanımı da atmayı bilirim" başlığıyla yayımlanan haber nedeniyle mağdur olduğunu söyleyen 23 yaşındaki Açıköğretim Lisesi öğrencisi Asiye Genç, "Türbanım hakkında yazılanlar doğru değil. Ben sadece okuma sevdamı anlattığım kitabımı insanlarla paşlaşmak istedim, sözlerimi çarpıttılar" dedi.

Türbandan korkuyorum çünkü yalan haber okuyorum

Türkiye’nin yaşadığı kritik dönemlerde devreye giren medya, yıllardan beri peri masalı ciddiyetinde korkular üretiyor. ‘İrtica geliyor’ paranoyasını yaymak için erkek muhabirlerine çarşaf giydirenler, şimdi de başörtüsünü gulyabani gibi göstermenin yollarını arıyor.

Medyanın çok sevdiği ‘mahalle baskısı’na kananlar ise korkularını açıklarken yine medyanın yalan haberlerini referans gösteriyor.

Başörtülülerin üniversitede okuma engelini kaldıran anayasa değişikliğinin ardından, yasakçılığını sürdürmek isteyen bazı rektörler, gayri hukuki biçimde ortamı germeye devam ediyor. Bir tarafta “Başörtülü öğrenci, ‘başarılı olsa bile’ hak ettiği notu vermeyiz.” diyen rektörler, diğer tarafta yasakçı zihniyetin propagandasını yürüten medya organları çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

İçerik yayınları

Son yorumlar